0541 287 4550
info@kskistanbul.com
Basketbol oyuncuları için müsabakaların olmadığı yaz dönemi oldukça önemlidir. Ünlü basketbol antrenörü Alan Stein oyuncuların bu dönemlerde sıklıkla yaptıkları hatalar hakkında önemli detaylara vurgu yapıyor.
12 Temmuz 2019
Sezon Öncesi Çalışmalarda Sıkça Yapılan 8 Hata

Basketbol oyuncuları için müsabakaların olmadığı yaz dönemi oldukça önemlidir. Ünlü basketbol antrenörü Alan Stein oyuncuların bu dönemlerde sıklıkla yaptıkları hatalar hakkında önemli detaylara vurgu yapıyor. 

Basketbol oyuncularının yüzde 99’unun, sezon arasının ilk bölümünde (ilk 4-6 hafta) asıl odak noktalarının daha güçlü olmak olması gerekir. Çok güçlü olmak diye bir şey yoktur. Oyuncular neden gücün bu kadar önemli olduğunu sorduğunda, “Ne olmak istiyorsun, böcek mi yoksa kalkan mı?” derim.

Çabukluk, çeviklik ve mükemmel basketbol formunda olmak kesinlikle önemlidir, ancak sezonun ilk bölümünde oyuncuların bacaklarındaki/kalçalarındaki, göbek kısmındaki ve üst gövdelerindeki toplam gücü arttırmaya odaklanmasını, kuvvet dengesizliklerini ele almasını ve uygun hareketler geliştirmesini öneriyorum.

Kullanabileceğiniz çok sayıda haftalık eğitim programları vardır. Haftanın kaç günü alıştırma yapacağınıza ve her bir oturumda ne kadar süreyle antrenman yapmanız gerektiğine karar vermeniz gerekir. Bireysel oyuncu gelişiminizin tüm bileşenlerini dengelediğinizden emin olun. Ve öz değerlendirmenizde belirlediğiniz zayıflıklar üzerinde çalışmaya öncelik verin.

İşte sezon dışı antrenmanlarında oyuncuların yaptığı sekiz yaygın hataya genel bir bakış:

GEREKSİZ DETAYLARA TAKILMAK

Daha güçlü olmak için kullanabileceğiniz çok sayıda değerli araç olmasına rağmen, daha iyi hale gelmek için saçma bir ayakkabıya, bir zımbırtıya veya gereksiz bir alete ihtiyacınız yok. Her hareket düzleminde ve hareket açısında tüm vücudunuzun kaslarını yoğun ve aşamalı olarak çalıştırmanız gerekir. Bu, “klasikleşmiş” egzersizlerin yanı sıra bazı “yeni dalga” kavramlarının bir kombinasyonu ile yapılabilir.

TEKNİĞE AZ DİKKAT ETMEK

Ayak hareketleriniz çeviklik eğitiminizde olduğu kadar şut atmak için de önemlidir. Uygun iniş ve cut yapma yaralanmaların önlenmesi ve sahadaki maksimum atletik etkinlik için önemlidir. Antrenman yaparken kötü alışkanlıkları güçlendirmeyin.

KENDİNİ YUKARIDA GÖRMEK

Sırf geçen yılın NCAA şampiyonluk ekibinin programını takip ediyorsunuz diye otomatik olarak sonuç alacağınız anlamına gelmiyor. Olay yaptığın şey değil; nasıl yaptığın! Çaba, tutarlılık ve ilerleme, herhangi bir eğitim programında başarının anahtarıdır.

İHTİYAÇLARINA YÖNELİK ÇALIŞMAMAK

Basketbol oyuncuları için güç ve kondisyon son değil, sonuç için bir araçtır. Siz bir vücut geliştirmeci, futbolcu, maraton koşucusu veya Olimpiyat haltercisi değilsiniz; öyleyse böyle antrenman yapmayın! Elbette bu sporların her biri için değerli egzersizler ve konseptler var, ancak bir basketbol oyuncusu olarak size özel bir program izlemelisiniz. Kaldırdığınız ağırlıklar uygun mu? Doğru hareket kalıplarını mı çalışıyorsunuz? Uygun antrenman / dinlenme oranlarında mı çalışıyorsunuz?

ÇOK FAZLA ANTRENMAN YAPMAK

Bu, kas antrenmanlarıyla birlikte çok yaygın bir hatadır. Basketbol zaten doğası gereği kasları çalıştıran bir spor. Bunu fazladan yapmaya gerek yok. Hafta sonuna kadar beş maçta oynadıysanız, pazartesi günü kutu atlamanıza gerek yok. Egzersizler arasında yeterince dinlenmemek başka bir sorundur. İlerleme kaydetmek için haftanın her günü ağırlık kaldırmanıza gerek yok.

KÖTÜ BESLENMEK

Bu, birçok oyuncu için çok yaygın bir temadır; Liseden NBA’ye. Bunu basitleştireceğim. Bir kuş gibi yiyin, bir kuş gibi görünün. Berbat şeyler yiyin, berbat oynayın.

SADECE AĞIRLIK KALDIRMAK VE YETENEK ANTRENMANLARI YAPMAMAK

Ne kadar formda veya güçlü olursanız olun, şut atamaz, pas veremez veya topla oynayamazsanız, asla iyi bir oyuncu olamazsınız! Top kontrolü ve şut sadece tekrar ile gelişir. Oyun hızında binlerce ve binlerce kez tekrar!

ÇOK UZUN SÜREN ANTRENMANLAR YAPMAK

Kısa, yoğun egzersizler işi halledecektir. Ve “kendinizi yorgun hissediyorsanız” veya sadece “antrenman yapmak istemiyorsanız” kendinize kötü bir antrenman için izin vermeyin. Kendinizi yalnızca çok iyi hissettiğiniz günlerde çok çalışırsanız, hiçbir şey yapamazsınız! Her antrenmanda kendinizi mükemmellik için adayın. Sezon arası boyunca kaydettiğin ilerleme şaşırtıcı olacak.

Kaynak: usab.com