0541 287 4550
info@kskistanbul.com
Tanınmış çocuk psikoloğu Jean Piaget, benlik saygısının gelişmesindeki en önemli safhanın yaklaşık 6 ile 11 yaşları arasında gerçekleştiğine inanıyordu. Bu aynı zamanda çocukların sporla tanıştırılmasının en muhtemel zamanıdır.
17 Nisan 2019
Spor Özsaygı İnşa Etmede Nasıl Yardımcı Olur?

Kanada Antrenörlük Birliği tarafından 1996 yılında yayınlanan "Ebeveynler, Koçlar ve Öğretmenler için Çocuklar ve Spor Önerileri Hakkında Direkt Konuşma" isimli kitapta çocukların kendilerine duydukları saygıyı spor yardımıyla nasıl kazanabileceklerinden bahsediliyor.

Tanınmış çocuk psikoloğu Jean Piaget, benlik saygısının gelişmesindeki en önemli safhanın yaklaşık 6 ile 11 yaşları arasında gerçekleştiğine inanıyordu. Bu aynı zamanda çocukların sporla tanıştırılmasının en muhtemel zamanıdır. Çocukların spor gibi sosyal durumlarda kendilerini anlama ve başkalarıyla nasıl ilişki kurdukları, olgunlaşmış sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmada önemlidir.

British Columbia'da 650'den fazla ebeveynle yapılan araştırmalar, çocuklarını spora kaydettirmelerinin temel sebebinin, benlik saygısı inşa etmek olduğunu saptadı. Ve haklılar. Sporda başarı, aslında çocukların daha sağlıklı bir benlik saygısı kazanmasına yardımcı olacaktır.

"KENDİLERİNİ KAYBEDEN DEĞİL KAZANAN OLARAK GÖRMEYE BAŞLARLAR"

Yaşamın çok erken dönemlerinde, çocuklar kendileriyle ilgili bir resim geliştirmeye başlarlar. Kendileri hakkında olumlu duygular geliştirirler ve bir önem ve öz-değer duygusu edinirler. Kendilerini olumlu ya da olumsuz olarak gördükleri ve değerlendirdikleri yol, benlik saygısı olarak bilinir.

Çocuklara sporda başarılı olmak için birçok fırsat verilirse, kendilerini “kaybeden” değil, “kazanan” olarak görmeye başlarlar. Daha iyi alışmış, daha özgüvenli ve stres ve yeni zorluklarla daha iyi baş edebilecek şekilde büyüyecekler.

Bir çocuğun öz saygısı ilk başta ebeveynler tarafından şekillendirilir. Sözel ve sözel olmayan tepkiler, övgü ve eleştiri, gülümsemeler, diğer yüz ifadeleri ve sarılmalar, çocuğun bağımsızlık düzeyini ve başarı hissini etkilemeye yardımcı olur. Çocuklara çok övgü ve olumlu güçlendirme verildiğinde, yüksek benlik saygısı geliştirirler.

Davranışçı psikolog B.F. Skinner, kişiliklerin bir ömür boyu alınan olumlu güçlendirme ile şekillendiğine inanmaktadır. Skinner'a göre, biz var olduğumuz için ödüllendirildiğimiz şeyiz.

Spor, çocuklara yeni beceriler denemek ve yeteneklerini değerlendirmek için fırsatlar sunar. Otorite figürleri olarak, ebeveynler ve koçların çocukları kendileri hakkında iyi hissetmelerini sağlamak için muazzam bir kapasitesi vardır. Gündelik sözlerin bile büyük bir etkisi olabilir. Ebeveynler ve koçlar her zaman her çocuğun iyi yaptığı bir şey bulmalı, sadece talimatları takip etmeli ve bunun için övgü vermelidir.